Zadzwoń do nas 504 168 246
Godziny otwarcia
pn-pt8:00 - 17:00
sob8:00 - 14:00
504 168 246

Dom energooszczędny

Budowa domów energooszczędnych to idealny sposób na obniżenie wysokości rachunków za prąd i ogrzewanie. Firma Nawmar z Lublina opracowała własny system, który pozwala, by domy budowane w tym systemie były jak najtańsze w eksploatacji.

Budowa domów energooszczędnych

Nasz system budowy domów energooszczędnych spowodował następujące zmiany:

  • wartość dla ściany zewnętrznej - U=0,11W/m2*K
  • wartość U dla podłogi na gruncie 0,22 [W/m2K]
  • współczynnik U dla dachu skośnego, ocieplonego 0,21 [W/m2K]

Dane te są dowodem, że budowa domów energooszczędnych z zastosowaniem naszej technologii pozwala na znacznie niższe zużycie energii, niż w przypadku budynków wznoszonych w tradycyjnej, murowanej technologii. To do Państwa należy decyzja, czy budowa domów energooszczędnych jest dla Was bardziej korzystna.

Podane wyżej składniki mają wpływ na zużycie energii. W świadectwie energetycznym oznaczony zostaje wskaźnik energii pierwotnej (EP) w budynku ocenianym a następnie porównuje się go z tym samym wskaźnikiem dla budynku modelowego. Jest to parametr ustalany zgodnie z wymaganiami WT.

Równie ważnym parametrem jest EK. Wiąże się on z zapotrzebowaniem na energię końcową, która określa roczną ilość energii na potrzeby ogrzewania/chłodzenia, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody do celów użytkowych. Oblicza się ją dla standardowych warunków klimatycznych oraz standardowych warunków użytkowania. Określa ona efektywność energetyczną nie tylko budynku, ale także urządzeń grzewczych i klimatyzujących. Okres ważności świadectwa energetycznego wynosi 10 lat.

Na zdjęciu prezentujemy przykładowe świadectwo domu energooszczędnego zbudowanego w szkielecie drewnianym (za zgodą Właściciela).

Dokument - świadectwo energetyczne

Pompy ciepła w domach energooszczędnych

Domy energooszczędne mogą także, zgodnie z życzeniem Inwestora, wykorzystywać instalacje pomp ciepła, rekuperacji z odzyskiem ciepła a także solary, czyli ogniwa słoneczne. Ze względu na ekologiczność oraz niskie koszty odzysk ciepła dzięki specjalnej wentylacji i alternatywne źródła zasilania to systemy cieszące się coraz większym uznaniem Inwestorów, którzy decydują się na budowę domów energooszczędnych.

Jedną z głównych zalet naszej technologii jest fakt, że pozwala na darmowe pobieranie energii zimą bezpośrednio ze... słońca. Jest to możliwe dzięki dużym, przeszklonym powierzchniom. Wyposażone w szyby termoizolacyjne oraz specjalne profile wprowadzają promieniowanie podczerwone do wnętrza domu energooszczędnego.

Nasłonecznienie w Polsce

Pompa ciepła to rozwiązanie umożliwiające zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie budynku

Pompa ciepła to urządzenie, w którym obieg ciepła przebiega tak samo, jak w obiegu chłodniczym zachodzącym w lodówce czy zamrażarce. Urządzenia te wykorzystują niską temperaturę (takie ciepło jest właściwie bezużyteczne) do wytwarzania wyższej temperatury.

Uzyskane w ten sposób ciepło stosuje się do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody oraz chłodzenia. Pompa ciepła ma za zadanie transportować ciepło ze źródła dolnego do górnego. Korzysta przy tym z energii elektrycznej (napędowej). Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że energię wykorzystuje się w sposób optymalny.

Zasada działania pompy ciepła:

Czynnik* obiegu dolnego źródła płynie w wężownicy, odbierając jednocześnie energię cieplną. Energia może być pobierana z gruntu, powietrza lub wody. Podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła w parowniku przekazuje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu wewnętrznego obiegu urządzenia. Podgrzewanie czynnika chłodniczego powoduje, że odparowuje on i w końcu przechodzi w stan gazowy. Sprężarka dokonuje sprężania gazu. Ciepło, jakie tworzy się w tym procesie, zostaje dostarczone w skraplaczu do instalacji centralnego ogrzewania budynku. Następnie gaz przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie obniżeniu ulega jego temperatura oraz ciśnienie. Po przepłynięciu do parownika odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła. W tym momencie następuje ponowne rozpoczęcie procesu.

Jeden z modeli pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła opiera się więc na wzrastającej temperaturze gazu podczas sprężania oraz jej spadku podczas rozprężania. Taki sam efekt zostaje uzyskany np. podczas sprężania powietrza w pompce do roweru. Inny przykład na chłodzenie dzięki rozprężaniu to rozpylenie dezodorantu w sprayu na rękę. Ze względu na niskie zużycie energii w pompy ciepła zaopatruje się coraz więcej właścicieli domów energooszczędnych.

* Czynnik obiegu dolnego źródła to ciecz niezamarzająca. Może to być np. mieszanina wody i alkoholu lub glikolu.